rot-on-duzen-hunter-elite-ayar-makinesi

ÖN DÜZEN AYARI SİSTEMİ NEDİR?

Ön düzen sistemi; rot, rot başı, sonsuz dişlisi, amortisör gibi aracın yürüyen aksam parçalarından oluşur. Sürücünün direksiyon hareketleri ile ilettiği komut, sonsuz dişlisi aracılığı ile tekerleklere iletildiğinden, ön düzen sisteminin sorunsuz çalışması sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Sorunsuz çalışan ön düzen sistemi, aracın yol tutuşunu arttırır ve lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda ön düzen sistemi yoldan kaynaklanan bazı kusurları da absorbe ederek, sürüş konforunun da artmasını sağlar.

ÖN DÜZEN AYARININ BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Aracınızın ön düzen ayarının bozulmasının pek çok belirtisi vardır: Lastikleriniz daha hızlı ve düzensiz bir şekilde aşınır. Aracınızın yol tutuşu azalır. Gözle görülür bir sebep olmaksızın aracınız sağ veya sol tarafa doğru çekmeye başlar. Direksiyonuz artık düz değildir. Direksiyon parçaları hızlı bir şekilde yıpranır.

ÖN DÜZEN AYARI NE ZAMAN YAPILIR?

Farklı zemin koşulları ve aracın kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte, ortalama bir şehir içi kullanılan araç için her 5.000 km’den sonrası için ön düzen ayarı yapılması tavsiye edilir.