bayindir-oto_arac-akusu

AKÜ NEDİR?

Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çeviren ve bu enerjiyi depolayan; ihtiyaç durumunda açığa çıkaran akım toplayıcıdır. Aracınızda marş motorunu, doğru akım devrelerini, ateşleme ve ışık alıcılarını besler.

AKÜNÜN ÖMRÜ:

İyi kalitedeki bir akünün araçtaki ömrü yaklaşık 5 – 7 yıl arasında bir zaman dilimidir. Ancak aracın uzun süre kullanılmaması ya da sadece kısa yolculuklarda kullanılması gibi birçok etken akünün ömrünü değiştirir.

AKÜ BAKIMI:

Genelde uzun saatler çalıştırılmamış araçlar ve kış aylarında daha çok enerji harcayan araçlarda, enerji harcamasına bağlı olarak akü verimliliği düşebilir. Bakımı için akünüzün eskimeye başlamasını beklemek yerine; yılda bir kez akü testi yaptırmanız yeterli olacaktır.

Servis Noktalarımızda aracınızın aküsünün kontrolü ücretsiz gerçekleştirilir ve size akünüzün mevcut durumunu gösteren bir rapor verilir.

KOROZYON:

Akünün bitmesine neden olan unsurlardan biri de korozyondur (aşınma); uzun süren sıcak havalar da akü performansı için bir uyarıcı niteliğindedir. Akü testi yaptırmadıysanız, sıcak hava koşullarına da özellikle dikkat etmeniz gerekir.

AKÜ NE KADAR SÜREDE DEĞİŞMELİDİR?

Şehir içinde ve aktif araç kullanımında her 4 yılda bir akünüzü değiştirmenizi öneririz. Fakat yolculuk mesafeniz ve kullanma yoğunluğunuz bu süreyi değiştirebilir. Her yıl bir kez yapılan akü testiyle ihtiyacınız olan değişim zamanınızı tespit edebilirsiniz.