balans-bayindir-otomotiv

LASTİK BALANS AYARI NEDİR?

Aracınızın yol tutuşu için önemli kontrollerden birisi de lastik balans ayarıdır. Direksiyonda ya da sürücü koltuğunda titreşim olduğunda veya lastiklerinizde düzensiz aşınma varsa lastiklerinizin balans ayarı bozulmuş demektir. Balans ayarının amacı lastiklerin dengede kalmasını sağlayarak sürüş güvenliği ve sürüş konforu sağlamaktır.

LASTİK BALANS AYARI NEDEN BOZULUR?

Lastikler katettikleri kilometre ve zorlu zemin koşullarına göre; bazen aldıkları darbeler, kaldırıma çarpma gibi nedenlerden ötürü zamanla denge ve duruşunda bozulmalar meydana gelir. Aracınızı ne sıklıkta ve ne kadar yoğun kullandığınız da balans ayarının bozulması için belirleyici bir kriterdir.

LASTİK BALANS AYARI YAPILMAZSA NE OLUR?

Lastik balans ayar kontrolü, aracınızla yola güvenle devam etmeniz için olmazsa olmazlardandır. Lastik balans ayarıyla tekerleğin ağırlığı dönme ekseni etrafına eşit olarak dağılır ve böylece titreşimler ortadan kalkarak daha konforlu ve güvenli sürüş sağlanır. Ayrıca lastiklerinizin süspansiyon, direksiyon aksamlarının ve aracınızın rulmanlarının erken aşınması da önlenmiş olur.