arac-klima-bakimi-beykoz-oto

ARAÇ KLİMASI

Aracınızın kliması her mevsim geçişinde düzenli olarak kontrol ve bakım gerektiren standart bir donanımdır. Araç klima sistemi bakımı sırasında; polen filtresi, klima gazı, klima gazı kaçak tespiti, klima bakteri temizliği, klima kompresörü, klima termostat bakımları yapılır.

ARAÇ KLİMASININ GÖREVİ

  • Araç kliması yolcu kabinindeki ısıyı düşürür ve sabit tutar.
  • Ortamdaki havanın nemini azaltır.
  • Ortamda var olan kirliliği filtreler.
  • Araç kliması sürüş konforunu da iyileştirerek sürüş sırasında dikkatin artmasına yardımcı olur.

ARAÇ KLİMASI BAKIMI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Araç klimasının yılda en az bir kez etkinlik kontrolünün yapılması gerekir. En az iki yılda bir, klima gazının yeniden doldurulması gerekir.

ARAÇ KLİMASININ DÜZENLİ BAKIMININ FAYDALARI NELERDİR?

 Bakımı iyi yapılan bir klima ile açık havadan gelebilecek pek çok zararlı etkenden korunmuş olursunuz. Bakımlı bir klima; ses kirliliği, kötü kokular ya da bakteri üretmez. Araç motorunu zorlamadığı için yüksek yakıt tüketimini önler ve yakıt tasarrufu sağlanır. Ön cam buğusunun yetersiz çözülmesinin önüne geçilmiş olunur. Bakımları düzenli yapılmış araç kliması sayesinde yolcu kabininde hava kirliliği minimuma iner.

 ARAÇ KLİMASI İÇİN UYARILAR

Euromaster uzmanları, ister yaz ister kış olsun aracınızın klimasını 15 günde bir en az 10 dakika boyunca çalıştırmanızı öneriyor.

POLEN FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

Aracınızın klima sisteminde bulunan kirliliği yok etmek amacıyla, sürüş koşullarınıza bağlı olarak yılda en az bir kere anti-bakteriyel işlemden geçirmenizi ve polen filtresini değiştirmenizi tavsiye ederiz.

DÜZGÜN ÇALIŞMAYAN KLİMA SİSTEMİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Düzgün çalışmayan araç kliması ısıtma veya soğutma işlemini tam gerçekleştiremeyeceğinden, araç motorunu zorlayarak yakıt tüketimini arttıracağı gibi, sürüş konforunu da azaltır. Aynı zamanda klima sistemindeki filtreler zamanla bakteri ve küf oluşabileceğinden hem araç içinde kötü kokular oluşacak ve hem de lejyoner hastalığı gibi bir çok hastalığın oluşma riski artacaktır.

KLİMA TEMİZLİĞİNİN YAPILMAMASI HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

Bakımı yapılmamış araç kliması lejyoner hastalığına (bir çeşit zatürre) neden olabilir. Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli kısmında tetikleyicidir; bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da görülebilir. Bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hatta koma bile görülebilir. İyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rint ve alerjik astıma sebep olabileceği de unutulmamalıdır.